Drobečková navigace

Úvod > Škola > O nás

O nás

O naší škole

Škola se nachází v Ondřejově, v rekreační oblasti přibližně 35 km východně od Prahy. Jsme spádovou školou pro děti z obcí Ondřejov, Zvánovice a Kaliště. V případě volné kapacity jsou přijímány i děti z jiných obcí.

Historie školy

Škola se od svého založení v roce 1836 až do roku 2007 jmenovala Základní škola Ondřejov. Od září roku 2007 přijala nový název Základní škola bratří Fričů Ondřejov - po bratrech Josefu a Janu Fričových. Čestný doktor přírodních věd a technických věd, fyzik, astronom a konstruktér Josef Jan Frič se stal po smrti svého bratra zakladatelem ondřejovské hvězdárny, kterou v roce 1928 daroval Univerzitě Karlově v Praze, a se kterou škola spolupracuje dodnes. Od 1. ledna 2009 byla základní škola sloučena s místní mateřskou školou – nový název je od tohoto data Základní škola a mateřská škola bratří Fričů Ondřejov. V roce 2017 došlo k oddělené mateřské školy od základní školy a od roku 2018 se zřizovatelem školy stal Dobrovolný svazek obcí Svazková škola Ondřejov a škola změnila právní subjektivitu na školskou právnickou osobu s původním názvem Základní škola bratří Fričů Ondřejov.

 

Od 2.9. 2024 se učíme v nové budově!

Opouštíme starou budovu na Náměstí 9. května i další dvě budovy, ve kterých jsme se provizorně učili, a stěhujeme se na novou adresu. Díky tomu máme nově k dispozici 18 kmenových učeben, 8 specializovaných učeben a laboratoří, tři družiny, knihovnu, novou moderní kuchyni s jídelnou se stoly pro 150 dětí a další prostory pro výuku i odpočinek.  Nechybí ani tělocvična s hrací plochou 20x40 metrů, která se dá rozdělit na poloviny, takže mohou probíhat dvě hodiny tělocviku současně. Díky dohodám s TJ Sokol Ondřejov máme k dispozici sportovní areál v bezprostředním sousedství školy. Nově můžeme nabídnout kapacitu školy až 540 dětí.

Škola je vzdálena pouze 250 metrů od nejbližší nově zřízené autobusové zastávky a 400 metrů od náměstí. Zároveň je její poloha přímo vybízí k vycházkám do přírody, cesta k nejbližšímu lesu trvá jenom několik minut. Příjezd osobním autem je možný až před vchod do školy, prostor pro zastavení a parkování je však omezený. Budeme rádi, když děti budou v co největším počtu chodit do školy pěšky nebo jezdit autobusem. Věříme, že děti z Turkovic ocení možnost pěší cesty po klidné místní komunikaci a přes pastviny až na kraj Turkovic (1,1 km).

Nahlédnout do budovy můžete zde.

 Architekti odvedli dobrou práci, když kromě funkce mysleli i na estetiku a snažili se o splynutí nové velké stavby s okolím. Inspirace cihlovými budovami na staré hvězdárně je zřetelná. Stejně tak oceňujeme dobrou práci stavařů.

 Budova je postavena v pasivním standardu, což by mělo pomoci udržet náklady na energie v přijatelných mezích. Vytápění a ohřev vody je řešen tepelnými čerpadly země – voda. Zdrojem tepla je 20 vrtů o hloubce cca 140 metrů. Ke snížení spotřeby energií pomůže i fotovoltaická elektrárna o výkonu 30 kWp instalovaná na střeše budovy 2. stupně. Nová budova nám bude sloužit i jako „pomůcka“, na které můžeme ukazovat, že i velká stavba může být ohleduplná k životnímu prostředí, A zároveň můžeme děti přímo na místě seznamovat s technologiemi, které tento citlivý přístup ke světu okolo nás podporují.

 Přípravu stavby zahájila obec Ondřejov nákupem prvních pozemků již v roce 2008. Z celé doby od nákupu pozemků do otevření nové školy zabralo nejvíc času shánění peněz a souhlasů všech zúčastněných institucí, samotná stavba pak trvala přibližně dva roky. Náklady na stavbu přesáhly půl miliardy korun. Nejvíce nám pomohla dotace MŠMT, MŽP a Středočeského kraje. I tak činí podíl členských obcí svazku kolem 100 mil. Kč. Více o parametrech a postupu stavby a o jejím financování se můžete dozvědět zde.

 

Pedagogický sbor

Pedagogický sbor tvoří ředitelka, zástupce ředitele, a zhruba 35 pedagogických zaměstnanců včetně učitelů, vychovatelek ŠD a asistentů pedagoga. Ve sboru jsou převážně ženy, mužů je nedostatek. Pedagogický sbor je tvořen zkušenými učiteli. Část pedagogů nemá potřebnou kvalifikaci, ale postupně si ji doplňuje. Ve škole o děti pečuje metodik prevence, výchovný poradce, speciální pedagog, metodik enviromentální výchovy a metodik informačních technologií.

ŠVP

Naše škola vyučuje podle školního vzdělávacího programu „Slunce“. Na základě upraveného RVP naše škola vyučuje ICT od září 2022 od 4. do 9.ročníku. Výuka anglického jazyka začíná od 3. ročníku, výuka německého, francouzského nebo ruského jazyka od 7. ročníku. Podporujeme i rozvoj jazykových dovedností žáků prostřednictvím zapojení se do mezinárodních projektů. Do výuky anglického  jazyka je ve všech třídách zapojen rodilý mluvčí.

Velkou pozornost věnujeme čtenářské gramotnosti, jejíž součástí je tradiční Noc s Andersenem, literární a recitační soutěže, besedy se spisovateli a spolupráce s knihovnou v Říčanech.

Organizujeme plavecký výcvik pro 2. a 3. třídy. Žáci 7. ročníku absolvují týdenní lyžařský výcvik v Čechách, na LVK odjíždí všichni žáci ze třídy, LVK slouží zároveň i jako stmelovací pobyt žáků a třídního učitele, který na LVK vykonává dohled nad žáky. Snažíme se zpestřit školní život dětem v průběhu celého školního roku a to celou řadou akcí, z nichž se staly školní tradice: exkurze, výlety, sportovní turnaje, hudební vystoupení, literární a recitační soutěž, projektové dny, tematické dílny, Oživlý betlém, Klub mladého diváka, poznávací pobyty, adaptační pobyty, slavnostní uvítání prvňáčků, slavnostní rozloučení žáků 9. třídy, školní ples.

S dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami pracujeme dle individuálních vzdělávacích plánů v úzké spolupráci s rodiči a podporujeme talentované děti, nejčastěji přípravou a účastí na soutěžích.

Spolupráce s institucemi

Od listopadu 2005 je při ZŠ zřízena šestičlenná Rada školy, složená vždy po dvou zástupcích z obce, školy a z řad rodičovské veřejnosti.

Od října 2008 pracuje při základní škole sdružení rodičů a přátel školy ŠKAMNA. Rodiče žáků využívají 3krát až 4krát ročně třídní schůzky.

Vedení ZŠ a výchovný poradce úzce spolupracují s PPP Praha – Hloubětín, PPP Strančice u Prahy a dále s pracovníky SPC dle potřeb žáků školy, Oddělení péče o dítě, Policie ČR.

V letech 2006 – 2007 škola nastartovala spolupráci s ondřejovskou hvězdárnou v projektu s názvem Astronomie v pohledu staletí. V letech 2010 – 2012 škola naplňovala projekt „Ladův kraj v proměnách času“. Partnery byly Astronomický ústav v Ondřejově, Oblastní muzeum Praha – východ a spoluúčastníkem se stala rovněž ZŠ Stříbrná Skalice. V současné době spolupráce s hvězdárnou pokračuje, někteří žáci navštěvovali astronomický kroužek, škola poskytuje personální pomoc při zajišťování průvodcovských služeb v době akcí pro veřejnost, žáci se účastní Dnů otevřených nebo využívají í možnosti individuálních prohlídek spojených s výukou.

 

Fotogalerie